Jak se trávila dovolená za socialismu

Socialismus. Bylo to zvláštní období, dnes si jej připomínáme stylem „retro“, který ožívá ve vzpomínkách..

Read more

Jak se trávila dovolená za socialismu

Socialismus. Bylo to zvláštní období, dnes si jej připomínáme stylem „retro“, který ožívá ve vzpomínkách generací, co tu dobu zažila jako mládež. Dovolené a prázdniny se v naší zemi netrávily tak jako dnes. Nejezdilo se na drahé zahraniční pobyty v zámoří, zapovězeny byly destinace zemí západní Evropy a nejvzdálenějším luxusem byl pobyt na Kubě.
blondýna s batohem

Lidé si však své chvíle volna dokázali patřičně užít. Většinou formou pobytu na chatách nebo v kempech pod stanem. Vozily se v Trabantech, Žigulících a Škodovkách tuny potřebných propriet, mezi nimi těžké stanové konstrukce, objemné dekové spacáky, jídelní soupravy, plastové kelímky a v první řadě propanbutanové vařiče.
oheň táboráku

Prázdniny pod stanem

Bývalo zvykem, že se lidé utábořili na jednom místě, např. v kempu u řeky nebo rybníka, a dokázali tu setrvat třeba tři týdny. Pod stanem se však spalo pohodlně, spacáky byly teplé, vozily se občas i prošívané deky a polštáře. Vařilo se na docela obyčejném plynovém vařiči s bombou, byl dostatek času připravit i chutný buřtguláš, nebo houbovou smaženici. Na takovou dovolenou se zkrátka nezapomíná. Překvapivě ji někteří z nás vnímají v pozitivnějším duchu, než současné pobyty v luxusních penzionech. Byla to totiž doba více srdečná a poklidná a na dovolené se prakticky nestávalo, že by někdo po celou dobu přemýšlel nad tím, co zas po návratu domů bude muset řešit za „vychytávky“.
kotlíky na ohništi

Dovolená ve filmovém zpracování

Lidské příběhy a životní styl za socialismu byly také námětem filmařů. Ti je ztvárnili např. v seriálu Chalupáři, ve filmech Dovolená s Andělem a Anděl na horách, nebo v legendárním snímku Na samotě u lesa. Doba sedmdesátých let byla navíc příznivě nakloněna chataření a venkovskému způsobu života, kde se běžně trávily celé prázdniny. Zajímavým snímkem, který rovněž poodhalil negativní rysy tehdejšího režimu, je film Pátek není svátek s Petrem Kostkou a Jorgou Kotrbovou v hlavních rolích

Co na dovolenou?

Oblečení Sbalte si opravdu jen to, co víte, že využijete. Nejedete na módní přehlídku a..

Read more

Co na dovolenou?


Oblečení
Sbalte si opravdu jen to, co víte, že využijete. Nejedete na módní přehlídku a také je velká pravděpodobnost, že si nějaké oblečení koupíte i v cílové destinaci. Tento problém nemusí řešit muži, jelikož ti si pokaždé sbalí jen trenky, ponožky a čisté triko a jsou připraveni vyrazit. V tomto případě by si měly ženy z nich vzít příklad.
pas a zavazadlo
Drogerie
Kartáček na zuby se zubní pastou nesmí chybět, tak jako nějaký parfém, či deodorant. Přece jenom se chceme ukázat jako civilizovaní. Ženy nezapomenou i šminky, ale stačí jen pár základních, stejně se vše v moři, či bazénu smyje (v případě letní dovolené). Poslední důležitou věcí, na kterou bychom neměli zapomínat, je hřeben. Sprchový gel a šampon je většinou součástí hotelových pokojů, takže pokud jedete do takového ubytovacího zařízení, nemusíte plašit, když zjistíte, že zrovna šampon ani sprchový gel nemáte.
relaxace při svíčkách
Léky
Léky jsou jedna z věcí, na které spousta lidí zapomíná a pak na své dovolené shání doktory nebo lékárny. Základní léky by měly být především na žaludeční potíže, teplotu a proti bolesti. Alespoň tyto zmíněné léčivé přípravky je dobré mít s sebou. Je dobré si uvědomit, že léky v cizích zemích nemusí být totožné s těmi našimi, tudíž nemusí udělat tělu dobře a také jejich cena může být na úplně jiné úrovni. Hlavní je zdraví!
lehátka na mapě

Průkaz totožnosti
Občanský průkaz nebo cestovní pas je důležitou věcí, kterou si nesmíte zapomenout. Pokud cestujete jen v rámci Evropské unie stačí Vám občanský průkaz. Jestliže se chystáte navštívit například země dálného východu, bude potřeba cestovního pasu. Dbejte na to, že některé země požadují, aby byla platnost cestovního dokladu i po návratu z cizí země. Tyto doklady si hlavně na své dovolené hlídejte. Není špatné se zamyslet nad připlacením za trezor. Do něho je dobré uložit všechny důležité, cenné věci, například šperky, cestovní doklady, peníze a mobilní telefony. Za bezpečnost těchto věcí je dobré si připlatit.
Hlavní je si nezapomenout dobrou náladu, protože bez ní si dovolenou neužijete. Dobře se rozhodněte i koho na dovolenou vzít, přece jenom s tím dotyčným/dotyčnou budete trávit většinu času. Když už máte sbaleno a vybrán doprovod, nezbývá nic jiného než vyrazit relaxovat!

Chorvatské lastovské souostroví

Lastovské souostroví je oblast, ze které čiší pohoda. Nenechte si ujít několik jeho míst, která..

Read more

Chorvatské lastovské souostroví


Lastovské souostroví je oblast, ze které čiší pohoda. Nenechte si ujít několik jeho míst, která musíte vidět. To jsou vzdálené ostrovy Lastovského souostroví, na které se dostanete trajektem buď ze Splitu, nebo z poloostrova Pelješac přes ostrov Korčulu. Jakmile se vzdálíte pevnině, bude turistický ruch postupně slábnout a než se vrátíte zpátky na pevninu, shlédnete mnoho zajímavého.
loď na Jadranu

Palác římského vládce

o   Ve Splitu rozhodně stojí za návštěvu místní věhlasný Diokleciánův palác. Především pak neváhejte vyšplhat na jeho věž, odkud je překrásný panoramatický výhled na celé město.

Korčulské divadlo a mečový tanec

o   Na ostrově Korčula navštivte divadelní jeviště pod širým nebem, které se nachází ve stejnojmenném hlavním městě ostrova. Během tradičního mečového tance moreska si během Korčulské války červený král vybojuje zpět svoji snoubenku Bulu ze spárů černého krále.

Rodiště Marca Pola

o   Město Korčula se prohlašuje za rodiště slavného objevitele Marca Pola. Na ostrůvku tak máte možnost navštívit pozorovací věž, která se jako jediná zachovala z rodného domu Marca Pola.

Kamenné tržiště

o   A když už se nacházíte na Korčule, rozhodně si projděte staré město sevřené hradbami. Nezapomeňte navštívit také katedrálu svatého Marka a koupit si něco dobrého na zdejším kamenném tržišti pod širým nebem.

Pravěká jeskyně

Nad korčulským přístavem Vela Luka se tyčí kopec, který skrývá vápencovou jeskyni Vela Spila, kterou obývalo hned několik kultur pravěkých lidí, a stále zde probíhají archeologické vykopávky.
chorvatská korčula

Daňci okolo kláštera

o   Na ostrůvku Badija se rozkládá opuštěný františkánský klášter. V okolí budov kdysi prosperujícího kláštera se dnes potulují stáda polo divokých daňků, kteří tam neustále loudí pamlsky z rukou turistů.

Kamenolom na křesťany

o   Na nedalekém ostrově Vrnik narazíte na kamenolom, který je možné si prohlédnout. Právě na toto místo posílal římský císař Dioklecián těžit kámen vzpurné křesťanské vězně. Mimo to je to možné narazit na téměř opuštěnou vesničku dávných kameníků.

Valonsko a jeho poklady

Valonsko je oblastí v Belgii a je turisty a návštěvníky možná tak trochu přehlíženo. A..

Read more

Valonsko a jeho poklady


Valonsko je oblastí v Belgii a je turisty a návštěvníky možná tak trochu přehlíženo. A to navzdory tomu, že se v této oblasti vaří okolo stovky druhů piv, rozkládají se zde doslova města jako z pohádek a dokonce tu byl položen základ jazzu.
pevnost nad městem

Opatství Abbaye de Villers

Jako prvním místem ve Valonsku je ideální navštívit Charleroi, kde se nalézá klenot mezi valonskými pamětihodnostmi. Jedná se o opatství Abbaye de Villers, či spíše jeho ruiny. Ale jaké ruiny! Toto opatství, které se nalézá ve Valonském Brabantsku, kompletně prorůstá břečťan a mech.  Obrovská katedrála, která je bez střechy, polorozpadlá cisterciácká obydlí, arkády a kostel. Stojí tady opuštěné už od dob Velké francouzské revoluce a postupně jsou obrůstány a pohlcovány popínavými rostlinami. Snad pouze cedulky na kamenných zdech vysvětlují, k jakému účelu sloužila která část ruin opatství a jak před mnoha lety vypadal místní život cisterciáckých mnichů. Tyto ruiny opatství Abbaye de Villers jsou považovány za největší klášterní ruiny v Belgii. Rozkládají se totiž na ploše více jak třicet šest hektarů. Opatství pochází z dob dvanáctého století, kdy jej založili cisterciánští mniši. O sto let později obývalo toto opatství snad více než tři sta mnichů. Při prohlídce se mimo jiné dozvíte, jak mniši ve středověku využívali okolních darů přírody.
belgitské pobřeží

Tajuplné město Namur

Hlavní město stejnojmenné provincie, Namur, je nejenom sídlem valonské vlády a parlamentu, ale současně tajemným středověkým městem plném:
o   kostelů
o   starobylých zvonic
o   katedrál
hrad Valonska
Nad městem se tyčí na skále obrovská citadela, nad kterou krouží havrani. Možná svým hlasitým křikem připomínají ponurou historii plnou bojů a krveprolití. V tomto městě se totiž vystřídaly všechny armády Evropy. Uvnitř citadely jsou její útroby protkané spletitými a nepřehlednými katakombami, ve kterých je možné velice snadno zabloudit.

Kouzelné poznání Mikulova

Přemýšlíte nad vhodným dárkem pro rodiče nebo blízkou osobu? Máme pro vás dárkové poukazy na..

Read more

Kouzelné poznání Mikulova

Přemýšlíte nad vhodným dárkem pro rodiče nebo blízkou osobu? Máme pro vás dárkové poukazy na ubytování v kouzelném, historickém městě Mikulov. Využít můžete i výhodné balíčky na speciální víkendové akce. Může to být Valentýnský víkend s reprezentačním plesem nebo velikonoční pobyt s tradicemi. Výběr je jen https://www.super.cz/541853-v-tehle-komedii-si-na-sve-prijdou-damy-i-panove-mrknete-jak-polonahy-revai-skonci-v-posteli-s-vnadnou-sexbombou-bendovou.html na vás, co vás více okouzlí. Hotel nabízí krásné moderní pokoje s vybavením televizoru, minibaru, trezoru, připojením na Wi-Fi, vysoušeč vlasů a župany pro pohodlný přesun do wellnessu. Když navštívíte mikulov ubytování https://mikulov.galant.cz/ se svými mazlíčky rádi vám pro ně připravíme pohodlný pelíšek. Nemusíte pracně shánět hlídání.
cyklistika na Pálavě
Wellness nabízí zábavný bazén, vířivé vany na střeše hotelu s pohádkovým výhledem, masáže, zábaly, perličkové koupele, zážitkové vany pro páry, kosmetické služby a péči o tělo. Vy i vaše tělo si krásně odpočine a nabere nové síly. V Mikulově najdete krásné a historické památky, jako je zámek s komentovanými prohlídkami, křížovou cestu na Svatý kopeček, Kozí hrádek sloužící jako odpočinkové místo, jeskyně Na Turoldu, Dietrichsteinskou hrobku. Mikulov je krásná vinařská oblast a na své si přijdou milovníci vína. Návštěva vinných sklípků a ochutnávka místního vína od větších i od těch menších vinařů.
odpočinek ve wellness
Pivaře určitě zaujme hotelový pivovar s vařením vlastního piva Galant. Možností jsou prohlídky pivovaru s výkladem od sládka. Ti, kdo si sebou přivezou kola, budou určitě nadšení. Je tu spousta cyklotras. Všechny jsou kvalitně značeny a některé jsou mezinárodní. Dostanete se po nich do Rakouska. Je tu až třicet cyklookruhů, které jsou ověřené a mají různou obtížnost. Vedou k vybraným historickým památkám. Na své si tu přijdou trénovaní cyklisti i ti co cyklistiku berou jen rekreačně. Najdete tu poznání i odpočinek. Sportovní vyžití i jedinečný relax.

Kam se vydat, cestujete-li do Dubaje

Dubaj je velmi univerzální místo, kde si každý najde to své. Milovníci koupání a slunění..

Read more

Kam se vydat, cestujete-li do Dubaje

Dubaj je velmi univerzální místo, kde si každý najde to své. Milovníci koupání a slunění si zde užijí krásné moře a čisté pláže. Milovníci atrakcí a zábavy se zamilují do místních zábavních parků a gigantických nákupních center. Milovníci dobrého jídla zase mohou vyzkoušet gastronomii napříč celým světem. Ovšem každého, kdo do města přijede, musí naprosto ohromit místní architektura od všech světoznámých architektů a umělců. Ale Dubaj není jen o betonovém a přetechnizovaném městě, můžete klidně vyrazit i do neskutečné přírody či pouště dál za město. Co byste si ale určitě v Dubaji neměli nechat ujít je:
panorama dubaje
Burj Khalifa
Jedná se o nejvyšší budovu na světě, měří neuvěřitelných 828 metrů. Vstup do této budovy je z obchodního centra Dubai Mall, což asi nikoho nepřekvapí, ale je to největší obchodní centrum na světě.

Mall Of the Emirates
Jedná se o naprosto neuvěřitelné obchodní centrum, kde najdete kluziště, obrovská akvária a je to sice k neuvěření, ale dokonce je zde i zasněžená sjezdovka s lanovkou. Je to také jeden z mála obchodních domů na světě, kde jsou obchody s luxusními světovými značkami.

Světelný park – Dubai Garden Glow
Skvělý večerní výlet! Je to park, kde vše svítí, také je zde několik stánků s občerstvením a najdete zde i ledový park a park s dinosaury. Je to místo, kde si můžete pořídit plno krásných fotografií.

Pláže v Dubaji
V Dubaji je nespočet nádherných a udržovaných pláží, na většině pláží lze chytit i wifi signál. Samozřejmostí je plno stánků s občerstvením a nejrůznější atrakce pro děti i dospělé.
Tradiční souky
Je to klasická muslimská tržnice s kořením a suvenýry, je specifická v tom, že se tady stále ještě hodně smlouvá o ceně, na jiných tržnicích už smlouvání příliš nefrčí.
hotel burj al arab
Safari výlet do pouště
Výlet si můžete vybrat dle libosti, můžete vyrazit na projížďku autem nebo na velbloudovi a poznávat okolí nebo také můžete vyrazit za adrenalinem v autě nebo na čtyřkolce na písčitých dunách.