Odpolední spánek je nesmírně potřebný

Jako rodiče musíte uznat, že čas, kdy se vaše děti v poledne chystají vyspat, je..

Read more

Odpolední spánek je nesmírně potřebný

Jako rodiče musíte uznat, že čas, kdy se vaše děti v poledne chystají vyspat, je pro vás velkou spásou a nemůžete se dočkat toho, jak si po náročném dopoledni chvilku odpočinete.
Z pohledu dětského vývoje, je spánek v průběhu dne potřebný jako sůl. Dítě se díky odpočinku, který si dopřálo přes oběd, dovede lépe soustředit na všechny následující aktivity, je méně nervózní, nasbírá nové síly a vydrží absolvovat konec dne bez pocitu únavy.
spánek s dudlíkem

Pravidelný režim

Co je nesmírně podstatné, je dopřát dítěti každodenní řád. Měli byste ho ukládat ke spaní ve stejnou dobu, na kterou si časem zvykne a už automaticky pokládat čas, který se blíží jako ten odpočinkový.
Důležité!
•       Věřte, že to není kvůli, abyste si na chvíli vydechli i vy jako jeho rodiče, kteří mu věnují maximální energii, ale je to především kvůli tomu, abyste zamezili situacím, kdy vaše dítě bude protivné, uplakané a vytížené ze všeho, co v průběhu celého dne prožije.

Kdy už spánek není potřeba?

U každého dítěte je to individuální. V době, kdy vaše dítě přestane spánek vyžadovat, to vypozorujete velmi snadno. Začne se dřív budit nebo dokonce přestane chtít spát. V takovém případě se připravte na to, že mu musíte poskytnout jinou činnost, u které se zbytečně nebude přepínat. Jen přece bylo dlouhodobě zvyklé na to, že čas, který byl věnovaný spánku, byl jeho klidový.
Báječnou alternativou je zpočátku přizpůsobit relaxační činnost na něco, při čem se sedí. Může to být malování, čtení, odpolední pohádka nebo jakákoliv tvůrčí činnost.
spánek v autě

Pamatujte!
Dítě si na nový režim musí nejdříve zvyknout. Nevyužívejte čas, který mělo zpočátku ke spaní jako možnost plánovat větší aktivity, které jeho sílu a soustředění příliš rychle vyčerpají. Pokud už jeho odpolední spánek ze svého režimu vyřadí, měli byste mu posunout večerní ukládaní do postele na dřívější dobu. I díky tomu bude mít delší čas na to, vyspat se a prožít další den bez sebemenších potíží.

Z bříška na hrudník aneb dítě stále u srdce

Devět měsíců nosí každá máma ten svůj poklad přímo pod srdcem. Cítí, jak se pohybuje,..

Read more

Z bříška na hrudník aneb dítě stále u srdce

Devět měsíců nosí každá máma ten svůj poklad přímo pod srdcem. Cítí, jak se pohybuje, rozezná jeho denní rytmus. Po narození často chybí tělesný kontakt jak matce, tak i miminku. I ono je zvyklé na matčiny údery srdce, její hlas a jiné zvuky z nitra útrob těla. Nošení dětí je tu odjakživa. Naučili jsme se jej od zvířat. Primáti své mladé mají od narození na zádech, kde jim dokážou zajistit největší ochranu. Velký comeback nastal v minulých letech, kdy se nošení začalo aktivně podporovat prostřednictvím médií a odborníků.  V čem lze nosit? Jednou z možností je nosítko nebo šátek.


Ergonomické nosítko

Při koupě nosítka musíme dbát na to, aby nemělo tuhá záda a neumožňovalo nosit dítě čelem od sebe. Dítě musí mít podsazeno, což znamená kolínka výše než zadeček, být tzv. v klubíčku. Nosítek je na trhu celá řada. S jejich výběrem vám poradí prodavači nebo již ostřílené maminky se zkušenostmi. Nespornou výhodou je jejich rychlé zapnutí na tělo. Popruhy se nastaví při prvním použití a pak stačí už jen povolovat dle potřeb miminka.
 

Šátek

Umožňuje těsný kontakt rodiče a potomka. Je vhodný k úvazu novorozeněte i batolete. Maminky jej často využívají, když se jim k odrostlému dítěti narodí miminko. Snáze se šátkem přepravuje a jeho uvázání na tělo je při trochu praxe také otázka pár minut. V šátku se dítě snadno nakojí, předchází se úmrtí SIDS, rychle se uspokojují okamžité potřeby novorozence a matce to pomůže předejít poporodní depresi.
 

Kontakt je důležitý

Dříve se propagovalo co nejdříve dítě osamostatnit a nereagovat na jeho pláč. Odborníci a dětští psychologové se shodují na tom, že dítě potřebuje lidský přístup a tělesný kontakt. Poskytneme-li miminku obživu, čisté šaty a střechu nad hlavou nebude to stačit k jeho přežití. Bez dotyku, mazlení a jiným projevům lásky, dalo by se říci, zemře. Největší ticho je paradoxně v kojeneckých ústavech, protože tam se s miminky nikdo nemazlí.

Nošení dětí je tedy přínosné pro obě strany. Upevňuje vzájemný vztah, ženě těsně po porodu pomáhá při zavinování dělohy a dítěti posilovat ty správné skupiny svalů důležité pro správný psychomotorický vývoj.

Dětský svět fantazie

Vzpomínáte na své dětství jako na jedno velké dobrodružství? Na imaginárního kamaráda, se kterým jste..

Read more

Dětský svět fantazie

Vzpomínáte na své dětství jako na jedno velké dobrodružství? Na imaginárního kamaráda, se kterým jste trávili celé dny venku na zahradě, na dny plné dobrodružných výprav po sídlišti kolem domu a na balancování nad propastí, která se náhle zjevila uprostřed obývacího pokoje? Ano dětská fantazie nazná mezí.

Naplno se začíná rozvíjet okolo roku a půl stáří dítěte a vrcholí v předškolním věku. V tomto věku se malé děti často bojí bubáků pod postelí a strašidel ve skříni. Na nás rodičích pak je jim podat ochranitelskou ruku, pevnou náruč a dodat pocit jistoty, že se jim nic nestane. Navíc tím potomkovi utváříme hranice, co je skutečné a co už není. Je to moc důležité pro jejich další rozvoj a budoucí život.

Batole pomocí fantazie zpracovává každodenní novinky a zážitky. Předškolák díky představivosti rozvíjí celkově svou osobnost. Rozhodně z nich vyrostou velcí myslitelé, dospělí se schopností řešit problémy, přinášet inovace a být kreativní v životě.

Je na místě si říci, že bychom fantazii malých osůbek měli co nejvíce živit a rozšiřovat. Podpoříme tím genialitu každého jedince. A jak nejlépe na to? Je několik možností.
·         tvořte co nejvíce uměleckých děl– kreslete, malujte, vystřihujte, lepte, kombinujte jednotlivé styly a používejte nevšední nástroje. Krom obyčejných tužek a štětců, zkuste malovat prstami, kouskem klacíku, použijte, co vám přijde doslova pod ruku. Na papíře tak vyroste úžasný fantasy svět, plný barev, struktur a technik.
·         čtěte  – nezáleží na tom, jestli otevřete dětské knížky nebo ranní noviny. Řeč je spojená s jemnou motorikou a ta zase s představivostí. Děti vnímají váš hlas, rytmiku, řeč těla, slovní spojení a ty starší bude zajímat i obsah mluveného slova.
·         poslouchejte hudbu– tančete, zpívejte a vychutnejte si každý libý zvuk u vás doma. Vezměte hrnce, vařečky a pořádně si zabubnujte. Jindy zase svému potomkovi přehrajte píseň oblíbené kapely. Má to stejné účinky jako již zmíněné čtení.

Věnujte dětem svůj volný čas a umožněte jim vyrůst v silné jedince.

Krteček hračky

Žádné dnešní dítě se neobejde bez jakékoliv krtečkové hračky. Samotný krteček spatřil světlo světa již..

Read more

Krteček hračky

Žádné dnešní dítě se neobejde bez jakékoliv krtečkové hračky. Samotný krteček spatřil světlo světa již v roce 1957, a to tenkrát ještě nikdo netušil, jaký se z něj stane dětský fenomén. Jedná se o malého roztomilého krtečka v kalhotkách, je to oblíbený dětský hrdina známý z animovaných pohádek. Jeho autorem je Zdeněk Miler. Krtek původně začínal jako hrdina v animovaného televizním seriál pro pořad Večerníček, kde mnohdy potýkal s problémy, ale vždy je kulantně vyřešil, za pomoci jeho zvířecích přátel. Po smrti Zdeňka Milera jeho vnučka umožnila vznik nových dílů, které se jmenují Krtek a Panda. Postava Krtka je velice originální!Plyšový krtek.jpg
A tak není divu, že si malé děti tuto postavičku velice rychle oblíbily, mimo jiné i další postavičky z Večerníčka. A tak je možné na dnešním trhu narazit na opravdu stovky dětských hraček právě s motivem či obrázkem této postavičky. Možné je sehnat nejen dětské hračky, ale také oblečení nebo různé nábytkové vybavení do dětských pokojíčků, které se děti okamžitě zamilují. Křesílka nebo různé útulné pohovky samozřejmě nejsou výjimkou.
Krtkové produkty se prodávají pro různé věkové kategorie, takže si vyberou i ty nejmenší, ale i děti v předškolním věku. Pro ty nejmenší například různé muchláčky nebo plyšáky. Pro ty větší jsou k dispozici i deskové hry nebo stavebnice. V pokojíčku žádného dítěte tedy krtek rozhodně nesmí chybět. Jak již bylo zmíněno, tato postavička je oblíbená o rozsáhlé věkové kategorie bez ohledu na to, zda to jsou děvčata nebo chlapci. Dokonce se nyní dělají i paní krtečkové, pro malé slečny.Krtek hračka.jpg
Opravdu produktová škála je velice široká. Od různých aut, motorických hraček, batůžků, kufříků, penálů, pastelek, omalovánek, počítadlo….opravdu všechno, na co si vzpomenete.
Ač je tato animovaná postavička velice populární, tak si můžete být jistě, že vaše dítě jen tak neomrzí.