Dětský svět fantazie

Vzpomínáte na své dětství jako na jedno velké dobrodružství? Na imaginárního kamaráda, se kterým jste..

Read more

Dětský svět fantazie

Vzpomínáte na své dětství jako na jedno velké dobrodružství? Na imaginárního kamaráda, se kterým jste trávili celé dny venku na zahradě, na dny plné dobrodružných výprav po sídlišti kolem domu a na balancování nad propastí, která se náhle zjevila uprostřed obývacího pokoje? Ano dětská fantazie nazná mezí.

Naplno se začíná rozvíjet okolo roku a půl stáří dítěte a vrcholí v předškolním věku. V tomto věku se malé děti často bojí bubáků pod postelí a strašidel ve skříni. Na nás rodičích pak je jim podat ochranitelskou ruku, pevnou náruč a dodat pocit jistoty, že se jim nic nestane. Navíc tím potomkovi utváříme hranice, co je skutečné a co už není. Je to moc důležité pro jejich další rozvoj a budoucí život.

Batole pomocí fantazie zpracovává každodenní novinky a zážitky. Předškolák díky představivosti rozvíjí celkově svou osobnost. Rozhodně z nich vyrostou velcí myslitelé, dospělí se schopností řešit problémy, přinášet inovace a být kreativní v životě.

Je na místě si říci, že bychom fantazii malých osůbek měli co nejvíce živit a rozšiřovat. Podpoříme tím genialitu každého jedince. A jak nejlépe na to? Je několik možností.
·         tvořte co nejvíce uměleckých děl– kreslete, malujte, vystřihujte, lepte, kombinujte jednotlivé styly a používejte nevšední nástroje. Krom obyčejných tužek a štětců, zkuste malovat prstami, kouskem klacíku, použijte, co vám přijde doslova pod ruku. Na papíře tak vyroste úžasný fantasy svět, plný barev, struktur a technik.
·         čtěte  – nezáleží na tom, jestli otevřete dětské knížky nebo ranní noviny. Řeč je spojená s jemnou motorikou a ta zase s představivostí. Děti vnímají váš hlas, rytmiku, řeč těla, slovní spojení a ty starší bude zajímat i obsah mluveného slova.
·         poslouchejte hudbu– tančete, zpívejte a vychutnejte si každý libý zvuk u vás doma. Vezměte hrnce, vařečky a pořádně si zabubnujte. Jindy zase svému potomkovi přehrajte píseň oblíbené kapely. Má to stejné účinky jako již zmíněné čtení.

Věnujte dětem svůj volný čas a umožněte jim vyrůst v silné jedince.