Z bříška na hrudník aneb dítě stále u srdce

Devět měsíců nosí každá máma ten svůj poklad přímo pod srdcem. Cítí, jak se pohybuje,..

Read more

Z bříška na hrudník aneb dítě stále u srdce

Devět měsíců nosí každá máma ten svůj poklad přímo pod srdcem. Cítí, jak se pohybuje, rozezná jeho denní rytmus. Po narození často chybí tělesný kontakt jak matce, tak i miminku. I ono je zvyklé na matčiny údery srdce, její hlas a jiné zvuky z nitra útrob těla. Nošení dětí je tu odjakživa. Naučili jsme se jej od zvířat. Primáti své mladé mají od narození na zádech, kde jim dokážou zajistit největší ochranu. Velký comeback nastal v minulých letech, kdy se nošení začalo aktivně podporovat prostřednictvím médií a odborníků.  V čem lze nosit? Jednou z možností je nosítko nebo šátek.


Ergonomické nosítko

Při koupě nosítka musíme dbát na to, aby nemělo tuhá záda a neumožňovalo nosit dítě čelem od sebe. Dítě musí mít podsazeno, což znamená kolínka výše než zadeček, být tzv. v klubíčku. Nosítek je na trhu celá řada. S jejich výběrem vám poradí prodavači nebo již ostřílené maminky se zkušenostmi. Nespornou výhodou je jejich rychlé zapnutí na tělo. Popruhy se nastaví při prvním použití a pak stačí už jen povolovat dle potřeb miminka.
 

Šátek

Umožňuje těsný kontakt rodiče a potomka. Je vhodný k úvazu novorozeněte i batolete. Maminky jej často využívají, když se jim k odrostlému dítěti narodí miminko. Snáze se šátkem přepravuje a jeho uvázání na tělo je při trochu praxe také otázka pár minut. V šátku se dítě snadno nakojí, předchází se úmrtí SIDS, rychle se uspokojují okamžité potřeby novorozence a matce to pomůže předejít poporodní depresi.
 

Kontakt je důležitý

Dříve se propagovalo co nejdříve dítě osamostatnit a nereagovat na jeho pláč. Odborníci a dětští psychologové se shodují na tom, že dítě potřebuje lidský přístup a tělesný kontakt. Poskytneme-li miminku obživu, čisté šaty a střechu nad hlavou nebude to stačit k jeho přežití. Bez dotyku, mazlení a jiným projevům lásky, dalo by se říci, zemře. Největší ticho je paradoxně v kojeneckých ústavech, protože tam se s miminky nikdo nemazlí.

Nošení dětí je tedy přínosné pro obě strany. Upevňuje vzájemný vztah, ženě těsně po porodu pomáhá při zavinování dělohy a dítěti posilovat ty správné skupiny svalů důležité pro správný psychomotorický vývoj.