Jak se připravit na návštěvu zubaře

Proč se mnoho lidí bojí zubaře? Protože se domnívá, že zákrok bude tak bolestivý, že..

Read more

Jak se připravit na návštěvu zubaře

Proč se mnoho lidí bojí zubaře? Protože se domnívá, že zákrok bude tak bolestivý, že z něj budou v ordinaci omdlévat. Rozhodně to tak ale nemusí platit vždy a také ne u každého dentisty.

Dobrý zubař pracuje bezbolestně

V první řadě to chce najít zubaře v Praze, který pracuje tak, aby se pacient u něho cítil v bezpečí. Může být sice zpočátku trochu nervózní, ale musí svému lékaři důvěřovat. Dobrý zubař si totiž uvědomuje, že pokud se mu pacient bude v křesle svíjet, cukat, křičet, a mít tendenci prchat, nemůže odvést kvalitní práci. Musí se především dobře soustředit na to, co dělá, a k tomu potřebuje pacienta klidného, proto včas také aplikuje anestetikum. Týká se to jak extrakcí zubů, tak i práce zubní vrtačky a pochopitelně i odstraňování nervů u poškozených zubů, čištění kanálků a nasazování korunky. Nemusíte pak mít obavy, že vás něco bude bolet, a můžete být docela v poklidu.

zubař v ordinaci

Hygiena

Před návštěvou ordinace ji nesmíte zanedbat, vyčistit zuby je nutné velmi pečlivě, a to i mezizubním kartáčkem, případně mezizubní nití, je-li to třeba. Buďte ohleduplní také k zubaři a dopřejte si raději pokrm méně výrazné chuti, např. lehčí zeleninový salát a luštěninovou pomazánku. Jednak vám nebude páchnout z úst, což je typické např. pro hovězí guláš s cibulí a česnekem, a zároveň se nebudete cítit tak těžce a zákrok budete i lépe snášet.

čištění zubů

Alkohol a léky

Zdá-li se vám, že potřebujete před návštěvou zubní ordinace uklidnit, rozhodně nekombinujte alkohol a léky. S alkoholem se raději úplně rozlučte a s léky buďte opatrní, zvláště s vědomím, že zubař nasadí anestetika, což by způsobilo značnou zátěž na vaše srdce, játra a ledviny. Snažte se i lékům raději vyvarovat, a pokud jste nemocní, máte zvýšenou teplotu, jste nachlazení nebo máte dokonce chřipku, lékařský zákrok u zubaře odvolejte a přeobjednejte se na jiný termín.