Umíte si doma ošetřit drobná poranění?

Drobná poranění, jako je například odřené koleno, drobné řezné poranění, oděrky, puchýře, opaření, třísky nebo..

Read more

Umíte si doma ošetřit drobná poranění?

Drobná poranění, jako je například odřené koleno, drobné řezné poranění, oděrky, puchýře, opaření, třísky nebo podvrtnutí, jsou čas od času součástí našich životů. I když se tato zranění zdají být jako nevýznamná, neměli bychom je podceňovat, protože i drobná rána může být infekční. A pokud si ji sami neumíme ošetřit, mohly by se nám rány zanítit a začít hnisat. Jak tedy poranění správně ošetřit, aby se nám rychle a dobře zahojila?

ŘEZNÉ PORANĚNÍ
Drobné rány bývají většinou jen na povrchu v rozsahu několika málo milimetrů nebo centimetrů. Někdy krvácí, jinde ne. Tato poranění bychom neměli v žádném případě podceňovat, abychom zbytečně neprodloužili dobu jejich hojení. Většinou ale stačí dát ránu pod studenou vodu, čímž zastavíme krvácení, a následně ošetříme dezinfekcí a zalepíme náplastí.

POPÁLENINY A OPAŘENÍ
K takovýmto poraněním nejčastěji dochází doma v kuchyni, kdy se polijeme horkým čajem nebo polévkou, nebo se omylem spálíme o plotnu či nažhavenou žehličku. Postižené místo bychom měli co nejrychleji na několik minut namočit do studené stojaté vody nebo chladit studeným obkladem. Pozor na tekoucí vodu, ta způsobuje puchýře! Poté opařené místo zavážeme sterilní gázou.

BOULE NA HLAVĚ
Pokud se my nebo naše děti uhodí do hlavy, není to nic moc vážného, až na to, že vyskočí boule. Tu nikdy nezatlačujeme, nýbrž ji ochlazujeme studenými obklady, aby se otok dál nezvětšoval.

TŘÍSKA
Pokud tříska kouká z rány, stačí ji vytáhnout pinzetou. Pokud je ale hluboko v kůži, vezmeme sterilizovanou jehlu a ranku trochu natrhneme v místě, kde tříska vstoupila do našeho těla. Poté ji vytáhneme pinzetou. Postižené místo vydezinfikujeme.

PUCHÝŘE
Puchýře nikdy nepropichujeme, voda v nich totiž urychluje hojení. Raději ho zalepíme náplastí, ale nezapomeneme ho občas nechat dýchat i bez náplasti.

PODVRTNUTÍ
Když si podvrtneme nohu, nejlepší je rychlé zchlazení ledovým obkladem nebo ledem zabaleným v ručníku.