Očkování proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám nebo-li MMR

Již v našem raném věku jsme vystaveni různým typů nákazám, virům a nemocem. Většina z nich je..

Read more

Očkování proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám nebo-li MMR

Již v našem raném věku jsme vystaveni různým typů nákazám, virům a nemocem. Většina z nich je téměř, vymýcena díky plošnému očkování dětí již v batolecím věku. V harmonogramu naočkování každého miminka narozeného na území České republiky najdeme, mimo řadu jiných, i vakcínu proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám (lze přidat i plané neštovice) a to již od 15 měsíců věku.

Povinné očkování této látky je u nás od roku 1995. Nyní se vakcína nazývá Priorix a na trhu je dostupná od roku 2006. Lze ji však obohatit ještě o látky proti planým neštovicím a to od roku 2007 pod názvem vakcíny Priorix Tetra. Toto očkování musí mít každé dítě nastupující do mateřské školy a jeslí. První dávka se tedy, jak již bylo uvedeno, podává nejdříve ve věku 15 měsíců, druhá dávka s odstupem 6-10 měsíců či několika let. Horní věková hranice není určena.

Nežádoucí účinky jsou samozřejmě i zde. Často mezi ně patří hořečnaté stavy, alergické reakce, malátnost. K těm horším spadá propuknutí autistického spektra či samotného autismu. Na internetových diskuzích a fórech často naleznete odstrašující případy dětí, jež byly naočkovány, a došlo k nim k nežádoucím účinkům. Většinou však není prokázáno, že by za to skutečně mohla přímo samotná vakcína Priorix.

Je na každé mamince jak se rozhodne. Může nechat naočkovat dle očkovacího plánu a také se předtím poradit s dětskou lékařkou, ke které dochází, jež má letité zkušenosti. Často ženy čerpají informace u jiných žen s dětmi, v rodině či na internetu. Očkování je v České republice doposud povinné, ale i ono má svá pravidla. Každopádně se podání vakcíny praktikuje pouze na zdravého jedince.

Dnes je očkování velkým strašákem všech maminek. Je to jedno z nejdiskutovanějších témat dnešní doby. Příčinou je touha matek mít veškeré informace. Řeší plnohodnotnou a zdravou stravu svých potomků, podporují kojení, čtou etikety potravin a vyznají se v nich, nakupují biokosmetiku a také se zajímají, co přesně nechají v injekci píchnout do těla svému dítěti. A je to jen dobře. O zdravém životě svého potomka rozhodují rodiče.